Plastové okno alebo dvere je výplň stavebných otvorov, ktorej rám je vyrobený z plastového profilu rozdeleného na izolačné komory a vystuženého oceľovou výstuhou.Plastové okná sú určené pre použitie v obytných a priemyselných budovách, pre denné osvetlenie a prirodzené (priame) vetranie vnútorných priestorov budov. Plní funkcie tepelnoizolačné aj zvukovoizolačné. Najpoužívanejšie sú u domácností ( paneláky , bytovky, ale aj obytné domy).
Vsúčasnosti existujú 2 typy tesnenia, STREDOVÉ TESNENIE alebo DORAZOVÉ TESNENIE.
Stredové tesnenie
Stredové tesnenie má na okne celkom 2-3 tesnenia. V závislosti na konštrukcii plastového profilu môže byť stredovej (prostredná) tesnenie umiestnené buď na ráme, alebo krídle okna, kde je lepšie chránené pred poškodením. Výhody oproti dorazovému tesnenia sú predovšetkým dobré stavebno fyzikálne vlastnosti okna, masívna konštrukcia, lepší súčiniteľ prestupu tepla U a dobrú zvukovú izoláciu. Predná komora vyrovnáva rozdiely medzi vnútorným a vonkajším prostredím.
Tento profil odoláva extrémnym klimatickým podmienkam a je preto často používaný u panelových domov, ešte lepšie sa uplatnia v horných poschodiach panelových domov, kde viac fúka a je tam častejšie hnaný dážď. Pri zaťažení vetrom je stredové tesnenie tlačené na dorazovú plochu - čím vyššia rýchlosť vetra, tým lepšie tesnia. Nevýhodou je, že pri otvorenom okne nie je tesnenie chránené proti poškodeniu a vďaka svojej čiernej farbe je zreteľne viditeľné - kvalitnejší ale drahšie systémy majú stredové tesnenie na krídle okna, kde je lepšie chránené. Ak je tesnenie poškodené a dostane sa za neho voda, nemôže odtiecť.
Dorazové tesnenie
Ďalším typom sú plastové okná s takzvaným dorazovým tesnením. Funkčné škára tohto typu je perfektne tesná. Dorazové tesnenie je tvorené dvoma trvalo pružnými tesniacimi gumami - jedna na vonkajšej strane rámu druhá na vnútornej strane krídla. V prípade vyššieho tlaku vetra sa voda dostáva cez tesnenie do vnútornej časti okna, kde je odvádzaná za pomocou šikmej drážky von cez odvodňovacie otvory.
Vlastnosti plastových okien
Rosenie okienPretrvávajúcim mýtom je, že "plastové okná nedýchajú a rosia sa". To nie je pravda. Deklarované izolačné vlastnosti okna sú splnené, iba ak sú okná správne nastavená a maximálne tesní. Nevyhnutné je tak vždy dostatočné vetranie a dobre nastavená teplota vykurovania miestnosti. Rosenie okien nastáva najmä v zimných mesiacoch (pri plastových, drevených i ostatných) ak na chladnom vnútornom skle je dosiahnutá teplota tzv. Rosného bodu tj. Relatívna vlhkosť v danom mieste je 100% a dochádza ku kondenzácii vodnej pary na chladnom okne. Riešením je v takomto prípade zaistiť dostatočné vetranie (znížiť vlhkosť v miestnosti), zvýšiť teplotu v miestnosti (teplý vzduch dokáže pojať viac vzdušnej vlhkosti a dôjde aj k zvýšeniu teploty skla v miestnosti). Kvalitné hlboko v profile uložené zasklenia trojsklom s teplým medzisklennom rámčekom rosenie okien účinne bráni. [3]
Ak sa rosia plastové okná z vonku, je to známkou ich kvalitnej izolácie.
V prípade, že vodná para kondenzuje medzi sklami vnútri priestoru zasklenia je to prípad pre reklamáciu okien, pretože bola porušená izolácia zasklenia.
Rosiace sa rámy okien svedčí o horších tepelnoizolačných vlastnostiach profilov. Môže k tomu dôjsť pri kombinácii vysokej vzdušnej vlhkosti, nízkej teplote v miestnosti a silnejšom mraze vonku u profilov s malou stavebnou hĺbkou. V súčasnosti sú štandardom plastové okná so stavebnou hĺbkou aspoň 70 mm, rozdelené na 5 a viac komôr, zasklené trojsklom. V prípadoch zložitejších poveternostných podmienok je vhodnejšie stredový systém tesnenia (3 tesniace roviny).
Tepelnoizolačné vlastnosti plastových okien
Tepelnoizolačné vlastnosti sú dané stavebnou hĺbkou okná a použitým zasklením. V súčasnosti by na trhu mala byť len plastové okná, ktoré spĺňajú požiadavky tepelno-technických noriem. Najprísnejšie podmienky sú z hľadiska tepelnej izolácie kladené na okná pre pasívne domy.
Plastový profil je rozdelený v závislosti na stavebnej hĺbke profilu na izolačnej komory vyplnené buď vzduchom alebo izolačnou výplňou. Rozdelenie na určitý počet komôr závisí od stavebnej hĺbke, ak je komôr 5 a viac nemá ich počet zásadný vplyv tepelnoizolačné vlastnosti rámu.
Tvarová stabilita plastových okienAk majú plastové okná dobrú tvarovú stabilitu, ich rámy a krídla sa nekrúti. Tvarová stabilita je daná ich konštrukciou a zabezpečuje ju buď oceľová výstuha, vlepované sklo, sklené vlákna, prípadne ďalšie technické riešenia. Najmä v prípade plastových okien vo farebnom dekore, u veľkých presklených plôch, atypických tvarov okien a plastových dverí je vhodne dimenzovaná kovová výstuha základom a istotou, že sa prvky nebudú krútiť.
Kovanie plastových okien
Kovanie má zásadný vplyv na funkčnosť okien. Okná dobre izolujú len pri optimálnom nastavení. Celoobvodové kovanie plastových okien je nastaviteľné vo všetkých 3 smeroch a poskytuje možnosť optimálneho nastavenia neprievzdušnosti okien. V SR sú štandardom u otváravo sklopných okien vedľa ventilácie tiež tzv. Mikroventilácie. Nie je to však plnohodnotný a dostatočný spôsob vetrania. Okno pri nastavení na mikroventiláciu nie je v zavretom stave a môže byť ľahko otvorené tak zlodejom, tak i silným poryvom vetra. Kovanie môže byť tiež opatrené bezpečnostnými (i elektronickými) prvky, zimné a letné ventiláciou, elektronickými ovládacími prvkami pod.
Profil plastového okna
Profil plastového okna je vyrobený z materiálu PVC bez zmäkčovadiel, ktorý sa vyrába z východiskového granulátu technológiou extrúzie . Výrobná kapacita realizovaná touto technológiou mnohonásobne prevyšuje možnosti výroby tradičným stolárskym spôsobom, životnosť týchto výrobkov sa výrazne predlžuje a výrobky spĺňajú nové nároky kladené na moderné otvorové výplne.